رشت – ایرنا- نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت با اشاره به سالروز ارتحال آیت الله بهجت در هفته پیش رو گفت: آیت الله بهجت فقیه و عارفی با درک مثال زدنی مسائل اجتماعی و سیاسی بود.

آیت الله فلاحتی در خطبه های این هفته نمازجمعه رشت اظهار داشت: آیت الله بهجت محصول سال‌ها ریاضت، رنج‌ و محنت  و افتخاری برای گیلانیان و ایران اسلامی  است که قرن ها باید بگذرد تا کسی به مانند وی در  جامعه اسلامی پدید آید .

وی در ادامه سخنانش با اشاره به  سالروز بزرگداشت فردوسی شاعر گرانقدر ایران خاطرنشان کرد: امروز قدرت های جهانی تلاش می کنند ملت ها را از فرهنگ های بومی و منطقه ای خود دور نگه دارند و آنها را به سوی اهداف خودشان هدایت کنند.

وی به نفوذ زبان های بیگانه در برخی کشورها اشاره  و بیان کرد: اهمیت زبان ملی یک کشور برای بسیاری ناشناخته است از این رو باید مراقب حفظ اصالت زبان فارسی باشیم و حرمت آن را حفظ کنیم.

امام جمعه رشت در بخش  دیگری از سخنانش به رسمیت  شناخته شدن موجودیت اسرائیل در بیست و پنجم اردیبهشت ماه۷۳ سال قبل گفت:صهیونیست های غاصب،  اسرائیلی درست کردند که یک کشور قلمداد شد و  اسرائیل اکنون  بلایای جان تاریخ  و امت اسلامی است .

آیت الله محمدتقی بهجت فومنی زادهٔ ۲ شهریور ۱۲۹۵ در فومن – درگذشتهٔ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ در قم)، از عرفای نامدار و از مراجع تقلید سرشناس شیعه دوازده‌امامی بود. او از شاگردان محمدحسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی) و سید علی قاضی بود و از جانب سید علی قاضی لقب فاضل گیلانی گرفته بود. وی در ۹۳ سالگی در قم درگذشت و پس از اقامه نماز توسط جوادی آملی در حرم فاطمه معصومه (قم) به خاک سپرده شد.