آستارا – ایرنا – فرماندار تالش گفت: نقشه نقاط پر خطر و محل اسکان اضطراری مناطق شهری و روستایی برای تکمیل اطلاعات پدافند غیرعامل شهرستان در حال تهیه است و دستگاه‌های اجرایی و نظارتی نیز مطالب مرتبط با حوزه خود را گردآوری و ارائه کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد حسین شاهکویی روز چهارشنبه در جلسه ستاد پدافند غیرعامل در فرمانداری تالش از دستگاه‌ های اجرایی خواست، اصول پدافند غیرعامل را به منظور بازدارندگی در برابر بحران‌های احتمالی نظیر سیل، زلزله، رانش و ریزش کوه لحاظ کرده و از خطرات احتمالی جلوگیری کنند.

وی گفت: پدافند غیرعامل در تالش به دلیل کوهپایه ای بودن شهرستان و به منظور حفاظت و صیانت از مردم و کاهش آسیب پذیری و خسارت ها مهم است و شهرداری به راه اندازی سامانه رصد و هشدار و خرید نردبان هیدرولیکی اقدام کند.

او از جمعیت هلال احمر خواست نسبت به انتخاب و آماده سازی مکان های اسکان اضطراری و موقت شهروندان در هنگام بلایای طبیعی احتمالی اقدام کند و به دستگاه های خدمات رسان توصیه کرد نیازهای اولیه و زیرساخت های این مکان ها را تامین کنند.
فرماندار تالش پیش بینی، پیشگیری و مصون سازی را کم هزینه تر از پیگیری و مقابله عنوان و تصریح کرد : کاهش آسیب پذیری، ارتقای تاب‌آوری جامعه و حفاظت از زیرساخت‌ها  از ثمرات پدافند غیرعامل است.

شهرام غنی زاده شهردار تالش نیز در این جلسه اعلام کرد که سامانه رصد و هشدار، بعد از عید فطر راه اندازی خواهد شد و مکاتبات اولیه برای خرید نردبان هیدرولیکی انجام شده و با حمایت نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به زودی تامین خواهد شد.
رئیس جمعیت هلال احمر تالش نیز ورزشگاه پوریای ولی، سالن شهید زمانیان و  سالن سرپوشیده تختی بخش مرکزی و سالن غفاری و زمین ورزشی محبی بخش کرگانرود را مکان های منتخب برای اسکان موقت و اضطراری در شهرستان نام برد.

علی احمدی گفت: این مکان ها از لحاظ نیازهای اولیه آب و برق و گاز و مخابرات مشکلاتی دارند و دستگاه های خدمات رسان برای رفع این مشکلات همکاری کنند.
 
پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات غیر مسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات دشمن می شود.
شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.