رشت-ایرنا-نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر لزوم توجه  رویکرد طبیعت و دریا محور سند آمایش سرزمینی گیلان در تصمیم سازی ها گفت: با اقدامات سودجویانه ساخت‌وساز در حریم سواحل برخورد می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛  ارسلان زارع روز چهارشنبه در جلسه کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل گیلان به وجود عزم همگانی میان مسئولان دستگاه های اجرایی، قضایی، تقنینی، نیروهای مسلح، نهادها و مردم آگاه در راستای مدیریت سواحل متناسب با شرح وظایف اشاره و خاطرنشان کرد: از کسب‌وکار ساحل‌نشینان در چارچوب ضوابط قانونی ، حمایت می شود.

وی افزود: در کنار مردم علاقمند به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه با دغدغه مندی پیگیر موضوعات هستند.

وی با اشاره به برخی سهل انگاری ها و نیز اقدامات سودجویانه در حوزه ساخت و سازها و عدم رعایت حریم سواحل گفت: وجود ادبیات مشترک قانونی و حرکت برمبنای اسناد بالادستی تدوین شده همچون آمایش سرزمینی که به توسعه گیلان برمبنای سبزآبی با رویکرد طبیعت و دریامحوری توجه شده، می تواند راهگشا باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان به ضرورت تلاش برای سرانجام رسیدن اجرای طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان های شمالی (ICZM) در دولت دوازدهم تأکید و تصریح کرد: اقدامات موثر صورت گرفته طی دو سال اخیر همچون پایش هوایی ۲۷۰ کیلومتر از نوارساحلی استان، پایش پهنه تالاب براساس برنامه مدون و اجرای کاداستر موجب کاهش بسیاری از مناقشات است.

وی همچنین بر لزوم اخطار قانونی به صاحبان سازه های مجوزدار تمدید نشده و بدون مجوز در حریم سواحل و پیگیری قضایی تأکید و تصریح کرد: در این مسیر تفاوتی میان دستگاه ها و نهادها وجود ندارد و باید کمال همکاری را با مجریان این بخش داشته باشند.

زارع،  پوشش بیش از ۷۰ درصدی محدوده سرزمینی گیلان از اراضی جنگلی، مرتع و ساحل را به عنوان یک میراث ارزشمند برای آیندگان دانست و از مردم فهیم استان خواست تا برای حفظ و صیانت از عوامل موثر در توسعه پایدار این خطه در رفع تصرفات غیرقانونی با دستگاه های متولی همراهی کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان

 به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از معیشت ساحل نشینان از کسب و کار و فعالیت های مردمی در بخش خدمات است انتظار می رود در راستای حفظ مشاغل فاقد منافات با محیط زیست در چارچوب قانون رفتار شود.

در این جلسه راهکارهای تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار متقاضیان احداث سازه و تأسیات دریایی بررسی و گزارش اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان درخصوص اجرای طرح کاداستر اراضی ساحلی و گزارش شرکت آب منطقه ای استان درخصوص پیشرفت پروژه نقشه برداری حریم سواحل ارائه شد.

گیلان با بهره مندی از جنگلهای هیرکانی ، تالابهای بین المللی، دریای خزر از حساسیت و اهمیت زیست محیطی خاصی برخوردار است .