رشت – ایرنا – سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی اعلام کرد که مارهای مشاهده شده در این شهرستان غیرسمی و بی‌خطر هستند.

به گزارش عصر سه‌شنبه ایرنا به نقل از  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان  گیلان ، سید فرشید فلاح در خصوص مشاهده مارهای غیربومی در محوطه بندری و بلوار انزلی اظهار داشت: با اعزام تیم کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست به محل تجمع مارها در سواحل بندرانزلی ، علت افزایش بیش از حد این مارها مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

وی با اشاره به بومی بودن این مارها توضیح داد: براساس بررسی کارشناسان، مارهای مشاهده شده در این ناحیه از نوع مار “چلیپر” یا Natrix tessellata هستند و این گونه از مارها آبی و کاملا غیرسمی می باشند و خطری برای شهروندان ندارند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی، فصل زادوولد مار چلیپر را یکی از دلایل رویت بیش از حد این جانور عنوان کرد و افزود: علت افزایش قابل توجه این نوع مار آبی ایجاد یک زیستگاه مطلوب و وجود منابع غذایی کافی اعم از بچه ماهی، موش و… در منطقه موج شکن انزلی است.

وی درباره جسه بزرگ مارهای مشاهده شده اظهار داشت: سایز این مار بستگی به محیط زندگی و رژیم غذایی دارد و طبق مشاهدات و بررسی های صورت پذیرفته طول این مار گاه به ۱.۲ متر و وزن آن به حدود ۷۰۰ گرم می رسد.

گونه مار آبی چلیپر گونه بومی مار در حوزه تالاب انزلی  بوده که با وجود پناه ، غذا و امنیت (نداشتن شکارچی طبیعی ) و شرایط مناسب زاد آوری در محدوده اسکله تراکم جمعیتی آن در این منطقه زیاد شده و با توجه به اینکه این گونه شناگر خوبی در آب است به راحتی در محدوده بندری جابجا شده و گستره انتشار خود در این محدوده را افزایش داده است.