رشت – ایرنا- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان از کاهش مقدار آب ورودی به کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود در پی بارش باران از امشب خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه شرکت آب منطقه ای گیلان محمدجواد خانی پور اظهار داشت: با توجه به بارش طی هفته جاری و ادامه این وضیعت در روزهای آتی، در جهت جلوگیری از ورود خسارت به اراضی شالیزارها و مصرف بهینه آب کشاورزی، مقدار آب ورودی به کانال های آبیاری کشاورزی از امشب کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: با توجه به بارندگی، شاهد آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب در مزارع و کانال های آبیاری بوده ایم و بدین منظور به جهت جلوگیری از ورود خسارت به اراضی شالیزارها و مصرف بهینه آب و ذخیره سازی آب سد سفید رود برای مصارف تابستان، آب کانال ها از امشب کاهش می یابد.

معاون حفاظت وبهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان افزود: کاهش آب کانال های آبیاری تا پایان بارش رحمت الهی ادامه دارد و پس از آن آبگذاری بصورت کامل طبق برنامه زمانبندی انجام خواهد شد.

وی گفت: طبق برنامه مصوب قبلی، آبگذاری در کانال های فومنات و کانال راست سنگر (مناطق شرقی گیلان ) که از پنجم اردیبهشت آغاز شده تا ۲۵ اردیبهشت ماه ادامه داشته و پس از آن نوبت بندی آب بصورت چهار روز قطع و هشت روز وصل، اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: آبگذاری در کانال چپ سنگر (مناطق مرکزی گیلان ) نیز که از ۹ اردیبهشت آغاز شده تا ۲۹ ماه جاری است و پس از آن نوبت بندی آب در این بخش هم اجرا خواهد شد.

خانی پور ضمن تاکید به کشاورزان گیلانی مبنی بر رعایت تقویم زراعی و اتمام نشاء برنج یادآور شد: در صورت ضرورت، تغییرات برنامه های آبیاری متناسب با شرایط آب وهوایی و نیازهای احتمالی به عموم کشاورزان اطلاع رسانی می شود.

گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که بیشتر آب مورد نیاز این اراضی توسط شرکت آب منطقه ای و عموما از محل سد سفیدرود تامین می شود.