ایسنا/گیلان فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه مسافران در تعطیلات عید فطر گیلان را مقصد سفر قرار ندهند، گفت‌: هرگونه تردد بین شهری در این مدت ممنوع بوده و هیچگونه برگه تردد صادر نمی‌شود.‌

علی فتح‌اللهی امروز در جلسه ستاد کرونای شهرستان رشت، اظهار کرد: در بحران کرونا ویروس عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آسیب‌های جدی بر اقتصاد و فعالیت‌ها وارد کرد.

فرماندار رشت با بیان اینکه سلامت بر اقتصاد تاثیر مستقیم دارد، افزود: اگر بهترین امکانات و تجهیزات باشد اما امنیت سلامت در جامعه وجود نداشته باشد فعالیت اقتصادی ‌مختل می‌شود .‌

وی به وضعیت شهرستان رشت اشاره کرد و گفت‌: در حال حاضر وضعیت شهرستان رشت نارنجی است همه ما با توجه به هشدارهای بهداشت و درمان می‌توانیم به سمت وضعیت زرد و ریشه کنی این بیماری منحوس ‌برویم.‌ اگر در این شرایط کمترین بی توجهی به بهداشت‌ شود مطمنا شرایط بحرانی‌تر ‌شده و با کوچکترین سهل انگاری در اقتصاد ‌عموم جامعه اختلال ‌ایجاد می‌شود .‌

وی تنها راه کنترل و شکست ویروس کرونا را ثبات در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی دانست و افزود: ادارات و اصناف باید تمامی پروتکل را رعایت کنند، زیرا در خصوص اجرای پروتکل‌های بهداشتی اغلب به شکل سینوسی عمل می‌کنیم که این امر منجر به شکننده باقی ماندن وضعیت کرونا در رشت و گیلان شده است.

فرماندار رشت افزود: نانوایی‌ها ‌و بانک‌ها از جمله مکان‌های پر تردد هستند و مراجعین بیشتری روزانه دارند مسئولان ذی‌ربط‌ به این مکان‌ها توجه داشته و نظارت ویژه حاکم شود.

فتح‌اللهی با اشاره به کاهش تعداد بیماران کرونایی بستری بوده در شهرستان رشت، بیان کرد: در ماه گذشته ۷۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری بودند که این آمار در اکنون به ۳۲۰ بیمار رسیده است ولی همچنان با کوچک‌ترین عادی‌انگاری شرایط به‌روزهای سابق بر خواهد گشت، زیرا در ماه گذشته تعداد تخت‌های آی سی یو بیشتری در رشت اشغال بوده که تعداد بستری‌ها از تعداد ترخیص‌ها بیشتر بوده است‌.

نماینده عالی دولت در مرکز گیلان از واکسینه شدن تعداد قابل توجه‌ای از گروه‌های جامع هدف در رشت خبر داد و گفت: تاکنون بر اساس آمار ۲۷ هزار و ۱۴۹ نفر از افراد جامع هدف شامل سالمندان، افراد بالای ۸۰ سال و کادر درمان در رشت واکسینه شدند.

فتح‌اللهی با تأکید بر اینکه پروتکل‌های بهداشتی به ‌منظور بهتر برگزار شدن امتحانات دانش‌آموزان و کنکور سراسری باید به شکل کاملا دقیق در مدارس رشت اجرایی شود، تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا، امتحانات پایه نهم و دوازدهم به شکل حضوری برگزار شده و به این دلیل اغلب خانواده‌ها با نگرانی‌هایی مواجه شدند، لذا تمامی مدیران مدارس باید به خانواده‌ها اطمینان لازم را دهند که هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

فرماندار رشت با تاکید بر اینکه از عادی انگاری نسبت به این بیماری مرگ بار بپرهیزید، افزود: از ۲۱ ‌تا ۲۵ اردیبهشت تمامی تفرجگاه‌ها و امکان تفریحی تعطیل بوده و در این مدت نیز هیچگونه برگه تردد صادر نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ‌گیلان را مقصد سفر قرار ندهید، اضافه کرد: در این مدت هرگونه تردد بین شهری برای هموطنان گیلانی‌ نیز ممنوع است و اعمال قانون می‌شود در این راستا نیز جریمه‌ها افزایش یافته است.

فتح‌اللهی ‌به انتخابات و مشارکت حداکثری مردم پرداخت و تصریح کرد: همه ما در انتخاب فرد اصلح در سرنوشت کشور مسئولیم‌. با افزایش آگاهی و بصیرت سیاسی و انتخاباتی عموم جامعه سعی کنید فرد اصلح ‌توانمند و انقلابی سکاندار کشور شود.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب اصلح در رشد و توسعه کشور در حوزه‌های مختلف ‌بسیار تاثیر گذار است، خاطرنشان کرد: با ایجاد شور و هیجان انتخاباتی در جامعه‌، سعی کنید مردم مشارکت حداکثری پای صندوق‌های رای ‌داشته و با بینشی آگاه حضوری پر رنگ در این حماسه سرنوشت ساز داشته باشند.‌

انتهای پیام