آستارا – ایرنا – مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا از جمع آوری ۳۸۰ لیتر روغن سوخته خوراکی از قنادی‌های این شهرستان خبر داد.

فرید بصیری مقدم روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: روغن های خوراکی سوخته به دلیل پراکسید بالا، سرطان‌زا و برای سلامتی مضر هستند که مصرف آنها در تولیدات مواد غذایی تخلف محسوب می شود.

وی افزود: متاسفانه برخی از قنادی ها در مرحله پخت شیرینی از این نوع روغن سوخته استفاده می کنند که نوعی سوء استفاده محسوب شده و نیازمند هوشیاری بیشتری اتحادیه قنادی و بازرسان است تا خطری سلامت مردم را تهدید نکند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا ادامه داد: ظرف یک هفته گذشته به مناسبت ماه مبارک رمضان ۱۱۰ بار از واحدهای مختلف صنفی نظیر سوپرمارکت ها، رستوران ها و اغذیه فروشی ها بازدید شد و به متصدیان ۱۷ واحد صنفی تذکر کتبی داده و یک واحد نیز پلمب شد.

بصیری گفت: در وضعیت نارنجی کرونا رستوران ها و واحدهای غذاخوری باید به صورت بیرون بر فعالیت کنند و شهروندان در خرید مواد غذایی به پروانه ساخت و تاریخ تولید و انقضای مصرف دقت و شکایات خود را با شماره تلفن ۴۴۸۱۳۰۳۳ اعلام کنند.

وی با اشاره به تداوم همه گیری ویروس کرونا خواستار نظارت بیشتر بر واحدهای تولید مواد غذایی شد تا به این صورت از آسیب بیشتر به سلامت مردم جلوگیری شود.

وضعیت آستارا از نظر شیوع کرونا نارنجی است و این ویروس در دنیا خسارات جانی و مالی بر جا گذاشته و بهترین راهکار مقابله با آن، رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های کرونایی است.

شهرستان مرزی و گردشگرپذیر بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.