رشت – ایرنا – مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان گفت: اگر چه آمار بستری بیماران مبتلا به کرونا کاهش یافته، اما این وضعیت بسیار شکننده است بنابر این رعایت پروتکل های بهداشتی باید جدی گرفته شود.

دکتر حسن رخ شاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون ۵۲۳ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان گیلان بستری می باشند که  ۱۰۷ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه هستند.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی برای کاهش آمار بیماران بستری در بیمارستان ها خاطر نشان کرد: در زمان حاضر آمار بیمار مبتلا به کرونا در این استان نسبت به دو ماه گذشته “اسفندماه” پارسال نزدیک به دو برابر شده است.

وی رعایت پروتکل های بهداشتی را تنها راه پیشگیری از انتشار ویروس کرونا عنوان و تصریح کرد: همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شستشوی دست ها و عدم تردد های غیرضروری و مسافرت نکردن از مهمترین راه های پیشگیری از انتشار کرونا است.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت استان گیلان با اشاره به فرارسیدن تعطیلات عید سعید فطر بیان داشت: مسافرت ها موجب انتشار ویروس کرونا و شعله ور شدن بیماری می شود و  از مردم درخواست می شود که به هیچ وجه مسافرت نکنند.

دکتر رخ شاد خاطر نشان کرد: هم اکنون جز سه شهرستان گیلان شامل املش، شفت و تالش که در وضعیت زرد بیماری کرونا قرار دارند، بقیه شهرستان های این استان نارنجی هستند.

وی در ادامه درباره انجام واکسیناسیون کرونا در استان گیلان بیان داشت: مردم نگران نباشند تزریق واکسن کرونا بر اساس اولویت ها انجام می شود و هم اکنون نیز تزریق واکسن سالمندان بالای ۸۰ سال در حال انجام است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۹۴ هزار دوز واکسن کرونا برای تزریق به جامعه هدف در این استان دریافت شده اظهار داشت:  از این میزان ۳۸ هزار دوز طی چند روز اخیر دریافت شده است.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان یادآور شد: تاکنون واکسن کرونا به حدود ۶۰ هزار نفر از جامعه هدف در استان گیلان “بر اساس اولویت ها” تزریق شده است.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت دومین استان درگیر بیماری کرونا در کشور بود.