رشت – ایرنا – رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون گیلان گفت: علاوه بر نیاز به تمام گروه های خونی در این استان ، به سه گروه خونی نیاز ویژه است.

دکتر گیتی ایزدی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به سه گروه خونی O منفی، A منفی و مثبت نیاز ویژه است لذا از مردم نوعدوست استان گیلان می خواهیم برای تامین خون های مورد نیاز بیماران در بیمارستان ها یاریگر انتقال خون باشند.

وی با تاکید بر این که کار خونگیری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است خاطرنشان کرد :  بیماران چشم انتظار یاری اهداکنندگان خون هستند و از مردم دعوت می شود که برای اهدای خون به  پایگاه های انتقال خون در استان گیلان مراجعه کنند.

رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون گیلان بیان داشت: اهداکنندگان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند در ساعت اداری به شماره ۳۳۳۳۲۶۷۰ –   ۰۱۳۱ و در طول روز با شماره ۳۳۳۲۶۰۰۶ – ۰۱۳۱ تماس گیرند.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مورد مصرف قرار می گیرند.  

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و  آمار بالای تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.