رشت-ایرنا-مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان از تشکیل ۶۹۹ شرکت تعاونی با ۱۹ هزار و ۸۰۰ نفر عضو و سرمایه ای بالغ بر ۱۸۰ میلیارد ریال با ایجاد فرصت شغلی برای هشت هزار و ۳۹۹ نفر در دولت تدبیر و امید خبر داد.

عباس علیزاده روز  دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین طی همین دوره ؛ هشت شرکت تعاونی توسعه و عمران با ۱۲ هزار و ۲۶۷ عضو تشکیل شد.

وی از صادرات بالغ بر ۱۷۵ میلیون دلار به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی خبر داد ؛ضمن آنکه حدود ۹ هزار برنامه نظارتی بر تعاونی ها در همین مدت انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر اختصاص داده شده به استان اظهار داشت:  طی برنامه اشتغال پایدار روستایی و عشایری در بخش های دستگاههای اجرایی و نهادهای حمایتی ( کمیته امداد امام(ره)، بنیاد شهید ، و امور ایثارگران و بهزیستی) در مجموع تعداد ۶ هزار و ۷۱۲ طرح با تسهیلات ۴ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال برای ۹ هزار و ۵۸۳ نفر اشتغالزایی شد.

علیزاده تصریح کرد: همچنین  طی همین مدت ؛  در برنامه اشتغال فراگیر؛  تعداد ۲۸۹ طرح با مبلغ یک هزار و ۲۰۷ میلیارد ریال تصویب و برای یک هزار و ۴۹۷ نفر اشتغالزایی شده است.

وی با بیان اینکه این طرح ها با تمرکز و اولویت بخش های واجد مزیت نسبی در استان تامین شده اند ، اظهار داشت: همچنین در این دوره زمانی تعداد ۱۰۹ طرح با مبلغ تسهیلاتی ۵۷.۷ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۳۶۸ نفر از تسهیلات مشاغل خانگی تصویب شده است.

 وی یکی دیگر از اقدامات بنیادی این اداره کل را  ارتباط کنش گران بخش دولتی و غیر دولتی با کارآفرینان از طریق تاسیس کانون کارآفرینی در استان عنوان و تصریح کرد: این کانون به مثابه اتاق فکر کارآفرینان تمامی ذی نفعان حقیقی و حقوقی اعم از غیر دولتی و دولتی را به یکدیگر مرتبط می کند.

 به گفته علیزاده؛ تاسیس ۱۹ مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی و انجمن صنفی این مرکز به همراه تاسیس ۲ کافه کارآفرینی ، یک باشگاه کارآفرینان نوجوان ، دو فضای کار مشترک ، ۶ مرکز شتابدهنده از دیگر اقدامات این اداره کل در این دوره بوده است؛ ضمن آنکه به برگزاری جشنواره امتنان از کارآفرینان برتر استانی با هدف نهادینه سازی فرهنگ کارآفرینی و نوآوری در استان  می توان به عنوان اقدامات دیگر اشاره کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان اظهار داشت: با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در استان به منظور طرح شکایت از سوی کارگران و کارفرمایان لازم بود که افراد شخصا به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و نسبت به اقامه دعوا اقدام کنند و براین اساس و به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری کارگران و کارفرمایان نسبت به راه اندازی دادرسی الکترونیکی در استان اقدام و تلاش های بی وقفه ای در این خصوص صورت گرفت تا کارگران و کارفرمایان بتوانند از طریق کارتابل الکترونیکی خود نسبت به طرح شکایت اقدام و تمامی اوراق دعوا را از صفحه اختصاصی خودش در سامانه جامعه روابط کار ملاحظه نمایند.

گیلان بیش‌ از ۲ هزار و ۴۰۰ شرکت تعاونی با ۳۲۳ هزار نفر عضو دارد .