رشت – ایرنا – مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان اعلام کرد : هنرمندان مبتدی نیز می توانند در پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب شرکت کنند.

پریسا کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود و همه هنرمندان می توانند در این دوره شرکت نمایند.
وی اظهار داشت: در پنجمین دوره از دوسالانه کارتون کتاب موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، «کتاب و رسانه» ‌و «کتاب و کرونا» مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در این دوره برای نخستین بار بخش جنبی ویژه هنرمندان مبتدی به جشنواره اضافه شده است و علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال آثار خود در این بخش از جشنواره شرکت کنند؛ مبتدی به هنرمندی اطلاق می‌شود که در جشنواره یا مسابقه داخلی و بین‌المللی شرکت نکرده و جایزه‌ای دریافت نکرده باشد.

کرمی گفت : مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۰ ( June ۲۱, ۲۰۲۱) خواهد بود و علاقه‌مندان به شرکت در پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب می‌توانند آثار خود را از طریق پست الکترونیک info@booktoon.ir ارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به نشانی www.booktoon.ir مراجعه کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان یادآور شد: دریافت کتاب در روزهای کرونایی از طریق طرح هایی چون کتاب دوخان تسهیل شده است.
کرمی افزود: با توجه به بحران کرونا طرح های نوآورانه ای در استان برنامه ریزی شده که بر اساس اجرای این طرح ها، کتاب به در خانه علاقمندان تحویل می شود؛ یکی از این طرح ها ” کتاب دوخان ” است.
وی با بیان اینکه دوخان در زبان گیلکی به معنای فراخواندن یا صدا زدن است، افزود : اهتمام به فرهنگ بومی و زبان مادری و نیز توجه دادن نسل جوان به این موضوع از اولویت های فرهنگی است و در قالب طرح یادشده اعضای کتابخانه‌ها با سفارش تلفنی یا اینترنتی کتاب های درخواستی خود را با رعایت شیوه نامه های بهداشتی درب منزل دریافت می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه طرح یادشده در دوران پسا کرونا نیز قابل اجراست، گفت: رسالت نهاد کتابخانه‌های عمومی فراهم‌سازی زمینه دسترسی آسان مخاطب به منابع است که در این ایام برنامه‌های جمعی در قالب پاتوق بر بستر فضای مجازی برگزار می‌شود.
 وی بیان کرد: تمام تلاش دست اندرکاران مجموعه کتابخانه های عمومی دسترس پذیری آسان اقشار مختلف مردم به کتاب و ترویج فرهنگ صحیح خواندن در جامعه است.
وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی گیلان با ایجاد ۶۸ صفحه مجازی توسط کتابداران به آگاهی بخشی و تولید محتوا در این شبکه ها می پردازد، افزود: شیوع ویروس کرونا در جهان مانع حضور مردم در اجتماعات شده و فعالیت کتابخانه های عمومی نیز به فضای مجازی هدایت شده است.
وی تاکید کرد: در شرایط کنونی یکی از مهمترین رسالت های کتابخانه های عمومی حفظ ارتباط دوسویه با اعضاء، مردم و نیز نخبگان فرهنگی جامعه است.
یک میلیون و ۱۰۰ نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی سراسر استان موجود است و بیش از ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی گیلان هستند.