ایسنا/گیلان «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» در ماه مبارک رمضان دل های مومنان پر از آیات امید و رحمت الهی است ولی دلتنگی این روزها و شب ها از حضور مهمان ناخوانده است که دیگر برای خودش جا خوش کرده و هنوز هم منتظر فرصت برای جولان و عرض اندام است.

کرونا که با آمدنش بسیاری از مناسبات اجتماعی را کمرنگ کرد ولی خلوت مومنان روزه دار با خالق تعالی را در شب های قدر همانند سال های گذشته و البته با رعایت پروتکل های بهداشتی شاهدیم.

در اولین شب از شب های مبارک قدر ‌که به مسجد رفتم همه با فاصله و با ماسک و دستکش بودند. راز و نیاز و خلوت با معبود زمان و وقت نمی شناسد و حتی کرونا هم جلودار حضور در میعادگاه عاشقانه با خالق متعال نیست.

خانم مسنی که گوشه مسجد با ماسک و دستکش نشسته و مواد ضد عفونی کننده هم همراه دارد، می گوید از وقتی کرونا آمد اصلا از خانه بیرون نرفتم ولی در این شب طاقت نشستن در خانه را نداشتم.

حتی کودکان خردسال که هر سال شب قدر برایشان فرصت دور هم جمع شدن و بازیگوشی های کودکانه بود، رغبتی برای حضور در جمع همسالان نداشتند ولی در کنار پدر و مادر با عشق کودکانه آرام نشسته بودند و کسی چه می داند شاید صدای بال ملائک را می شنیدند، زیرا قول خدای کریم در سوره مبارکه قدر است که فرمود «تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ؛ در آن [شب] فرشتگان با روح به فرمان پروردگارشان برای هر کاری [که مقرر شده است] فرود آیند».

هر کس در گوشه ای نشسته و قرآن بر سر دارد. همه دل ها تنگ است و تشنه تکرار شب هایی است که خیل عاشقان در مساجد و تکایا در جمعی صمیمی و پرشور و شعور ولی در عین حال در خلوتی به وسعت حضور خود و معبود زیر لب دعای «سُبْحانَکَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ» جوشن کبیر را زمزمه می کردیم.

کاش به برکت همه دل های پاک مومنان روزه دار در این شب ها شاهد رخت بربستن این ویروس باشیم و به قول لسان الغیب حافظ شیرازی «دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند/ واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند/ چه مبارک سحری بود و چه فرخنده شبی/ آن شب قدر که این تازه براتم دادند».

در بین همه خبرهای ناخوشایند کرونایی و جای خالی عزیزانی که به دلیل ابتلای به این ویروس دیگر در بین ما نیستند، در این شب ها دست به دعا بر می داریم و برای سلامتی بیماران کرونایی دعا کرده و از درگاه باری تعالی ریشه کنی کرونا را می خواهیم.

در این شب ها علیرغم اینکه شاید ظاهر حضور در مساجد به لحاظ تعداد افراد تغییر کرده و یا عده ای ترجیح می دهند در فضای باز اماکن مذهبی اعمال شب های قدر را به جا بیاورند، اما همدلی مومنانه این ایام رونق بیشتری گرفته و شاهد حضور خودجوش بسیاری از افراد برای تهیه بسته های کمک معیشتی به نیازمندان در شب های قدر هستیم.

شب و روزهای قدر در ایام کرونا تمرین مجدد سیره مولای متقیان علی(ع) در دستگیری از نیازمندان است و قطعا همین دلجویی ها و به یاد یکدیگر بودن باب خیر و رحمت الهی را برای ما خواهد گشود، زیرا طبق فرموده نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) «اِرْحَمْ مَنْ فی الأرْضِ یَرْحَمْکَ مَنْ فی السَّماءِ؛ به آنها که در زمینند رحم کن تا آن که در آسمان است بر تو رحم کند».

انتهای پیام