رشت – ایرنا – رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان از مردم خواست تا با رعایت توصیه های این مرکز در صحنه حوادث ترافیکی، به نیروهای این مرکز در انجام ماموریت ها کمک کنند.

دکتر پیمان اسدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه ابتدا باید از وجود مصدوم در صحنه حادثه مطمئن شد و بعد با شماره ۱۱۵ تماس گرفته شود، خاطر نشان کرد: هنگام تماس با اورژانس ۱۱۵ اطلاعات کامل از نوع حادثه، تعداد مصدومان و میزان آسیب اعلام شود.

وی اضافه کرد: بعد از اعلام به اورژانس تلفن تماس گیرنده باید در حالت آزاد باشد، ممکن است اورژانس ۱۱۵ برای کسب اطلاعات بیشتر تماس گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در اعلام نشانی محل تصادف عجله نشود، اظهار داشت: اگر آدرس را نمی دانید کمک بخواهید ضمن اینکه اگر در صحنه حادثه نیاز به نجات مصدومان باشد “مانند بسته شدن درب های ماشین یا واژگونی خودرو” اطلاع داده شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان ادامه داد: از جابجایی مصدومان در صحنه حادثه و بیرون کشیدن آنها از داخل خودرو مگر در موارد احتمال آسیب بیشتر از جمله انفجار و سقوط، خودداری شود.

دکتر اسدی با تاکید بر اینکه باید مسیر برای ورود خودروهای امدادی بازنگه داشته شود و از ازدحام در محل حادثه خودداری گردد، اضافه کرد: تا رسیدن نیروهای امدادی در صورت امکان، علائم حیاتی بیمار بررسی شود و تغییر شرایط در صورت لزوم به اورژانس اطلاع داده شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان اظهار داشت: زمانی که تصادفی در نقطه کور مانند پیچ جاده ها اتفاق می افتد باید در فاصله مناسب از محل حادثه با علامت دادن ” تکان دادن پارچه یا روشن کردن آتش در شب” به بقیه رانندگان وجود حادثه اطلاع دهند.

اورژانس استان گیلان از ابتدای سال جاری تاکنون، ۱۴ هزار و ۳۰۷ ماموریت انجام داد که از این میزان ۲ هزار و ۲۰۲ مورد مربوط به حوادث ترافیکی “تصادفات” و بقیه ماموریت های غیرترافیکی را شامل می شود.