رشت-ایرنا- رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه از راه اندازی و تشکیل پنج صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی و عشایری در این شهرستان خبر داد.

محب قاسمی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا ، با اشاره به اینکه تشکیل این صندوق ها با هدف کارآفرینی ، اشتغال زایی ، کاهش هزینه های تولید و افزایش درآمد خانوارهای روستایی از دو سال گذشته در این شهرستان آغاز شده افزود: هم اکنون این صندوق ها در روستاهای کیسم، سیاهکوچه، پرکاپشت مهدیخانی، درگاه و لاکوژده تشکیل و تعداد ۱۵۰ نفر از زنان روستایی منطقه در آنها عضویت دارند.

وی دامپروری، پرورش مرغ بومی، زنبورداری، تولید گیاهان داروئی، عرقیات، لبنیات ، ترشیجات، فرش و گلیم بافی، خیاطی، بافندگی، صنایع دستی را از جمله فعالیت های صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی منطقه عنوان و اضافه کرد: زنان روستایی عضو این صندوق ها  با استفاده از پس اندازهای کوچک خود به ‌نوعی سرمایه‌گذاری کرده و با وام‌های این صندوق، فعالیت‌های تولیدی خود را رونق می‌بخشند.

قاسمی،  مسئولیت‌پذیری، تعهد بالای زنان به حفظ بنیان خانواده و استقبال آنان از طرح‌های آموزشی و حمایتی وزرات  جهاد کشاورزی را ظرفیتی بالا جهت  نقش‌آفرینی این جامعه ارزشمند در توسعه بخش کشاوری، بهبود معیشت خانوارهای روستایی و جلوگیری از مهاجرت و تقویت فعالیت‌های تولیدی در روستاها دانست و خاطر نشان کرد: سازماندهی بانوان فعال بخش کشاورزی در قالب تشکل‌های اقتصادی از قبیل صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی منجر به توانمندسازی اجتماعی و اقتصادی آنها شده و مسیر اشتغال پایدار و رونق کسب و کارهای خرد روستایی را هموار می کند.

وی افزود: به منظور ارتقای مهارت های زنان روستایی عضو این صندوق ها ، کارگاه های آموزشی مختلف با عنوان مهارت های زندگی شغلی ، کارآفرینی ،ایده پردازی ، مهارت های کسب و کار توسط کارشناسان این اداره در مناطق روستایی منطقه در دست اجرا قرار دارد .

رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی آستانه اشرفیه همچنین یادآور شد: با هدف حمایت از این صندوق ها ، تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات حمایتی به صندوق اعتبارات خرد روستایی این شهرستان پرداخت شده  ، ضمن آنکه حمایت از چنین تشکل هایی از جمله سیاست های جهاد کشاورزی است.

شهرستان آستانه اشرفیه واقع در شرق استان گیلان ، با داشتن دو بخش مرکزی و بندر کیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.