ایسنا/گیلان معاون آموزشی حوزه علمیه قائمیه برادران بندرانزلی گفت: شب های قدر فرصتی است تا در راه سعادت و فضیلت قدم برداشته و با استغفار و دعا پیروزی در راه خداوند متعال را درخواست کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسن اسکافی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ارزش شب های قدر برای انسان، اظهار کرد: شب قدر شبی است که در قرآن کریم چهار امتیاز ویژه برای آن بیان شده که اولین آن شبی است که به لحاظ عظمت و بزرگی قابل درک نیست و در آیه «وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ» سوره مبارکه قدر به آن اشاره شده است.

وی با اشاره به اینکه خدای متعال در آیه سوم از سوره مبارکه قدر این شب را برتر از هزار ماه یاد کرده است، افزود: «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» یعنی شب قدر برتر از هزار ماه است که تقریبا معادل ۸۴ سال عمر انسان می شود. در واقع شب قدر به اندازه یک عمر ارزش دارد و قطعا از نظر ارزش و فضیلت هیچ شبی از شب‌های سال با شب قدر که معادل یک عمر انسان است قابل قیاس نیست.

حجت الاسلام اسکافی با بیان اینکه شب قدر شب تقدیر الهی است و در آیه چهارم از سوره مبارکه دخان به آن اشاره شده است، تصریح کرد: خدای متعال فرموده «فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ؛ در آن [شب] هر [گونه] کاری [به نحوی] استوار فیصله می یابد» یعنی در شب قدر اتفاق بزرگی رخ می دهد که امور از هم جدا و روشن می‌شود و مسائل عالم اعم از مقدرات انسان و موجودات دیگر تعیین و تقدیرها رقم می‌خورد.

معاون آموزشی حوزه علمیه قائمیه برادران شهرستان بندرانزلی با اشاره به سومین ویژگی شب قدر از منظر قرآن با استناد به آیه «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُبَارَکَةٍ إِنَّا کُنَّا مُنْذِرِینَ»، اضافه کرد: خداوند متعال در این آیه تاکید کرده که قرآن کریم در شب مبارک قدر بر وجود نازنین پیامبر اکرم نازل شده است.

وی ادامه داد: قرآن کتابی است که جامع ترین برنامه برای سعادت انسان را در خود دارد و اگر ما به دنبال سعادت هستیم باید در آیات این کتاب الهی به دنبال آن باشیم و عمل به آیات نورانی وحی است که می‌تواند سعادت انسان را رقم بزند.

حجت‌الاسلام اسکافی به چهارمین ویژگی شب قدر با استناد به آیه «تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ» اشاره کرد و یادآور شد: شب قدر در واقع شب سندیت امامت و ولایت امام زمان(عج) است و «تَنَزَّلُ» در زبان عربی فعل مضارع و به استمرار یک عمل اشاره دارد.

وی با تاکید بر اینکه هر سال و در شب های قدر ملائکه به زمین آمده به نزد انسان کامل می روند و تا صبح به او سلام می کنند و منتظرند تا امام عصر(عج) پرونده و مقدرات انسان ها را امضا کند، گفت: اگر کسی بپرسد شما چه دلیلی بر زنده بودن امام عصر(عج) دارید ما سوره قدر را به عنوان سند محکم قرآنی بر کسانی که وجود این امام را انکار می‌کنند می‌خوانیم و قطعا باید پاسخگو باشند که این فرشتگان به چه کسی نازل می شوند.

معاون آموزشی حوزه علمیه قائمیه برادران شهرستان بندرانزلی تاکید کرد: عظمت هایی که برای شب قدر بیان شده در واقع مقدمه این است که ما به بخشش، رحمت و فضل الهی توجه کرده و خدای متعال را با رحمتش بشناسیم. آنهایی که می گویند خداوند چرا بندگان را به جهنم می برد، در واقع اینطور نیست و خداوند هیچ کسی را برای جهنمی شدن خلق نکرده، بلکه این ما هستیم که با اعمال خود زمینه ورود به آتش دوزخ را رقم می زنیم.

وی خاطرنشان کرد: خدای متعال فرصت‌های مختلفی را برای ما فراهم کرده تا در آن خود را از آتش جهنم نجات دهیم، استغفار کرده و طلب بخشش کنیم که ماه رمضان و به ویژه شب های قدر یکی از آنهاست.

حجت الاسلام اسکافی با اشاره به اینکه در طلب آمرزش گناهان باید به یک نکته مهم توجه کنیم و ببینیم گناه با ما چه می کند و آثار مخرب آن بر زندگی ما چیست، افزود: اگر آثار سوء گناه را بشناسیم، حداقل این است که عامدانه به سمت گناه نمی رویم و اعمال حرام را ترک می کنیم.

وی با بیان اینکه حضرت علی(ع) در دعای کمیل به پنج اثر مخرب گناه اشاره می کند، متذکر شد: مولای متقیان می فرماید «گناه مانع اجابت دعا می شود، مانع نزول نعمت‌های الهی است، زمینه عذاب برای انسان را فراهم می کند، زمینه ساز بلا برای انسان است و رابطه انسان با خدا را سخت کرده و گرفتاری و درد و رنج برای انسان می آورد».

معاون آموزشی حوزه علمیه قائمیه برادران شهرستان بندرانزلی همچنین به فرازی از سخنان امام سجاد(ع) درباره سه اثر مخرب گناه در مناجات تائبین اشاره و تاکید کرد: گناه لباس ذلت بر انسان می پوشاند و اگر کسی توبه نکند با همان لباس ذلت در قیامت حاضر می‌شود.

حجت‌الاسلام اسکافی با بیان اینکه امام سجاد(ع) گناه را باعث دوری از خداوند معرفی می کند، گفت: گناه باعث می شود تا قلب بمیرد و اگر قلب انسان مُرد، فرد همانند مرده متحرک شده و اثری در جامعه ندارد؛ از جمله گناهانی که انسان را شدیدا گرفتار می‌کند گناهانی است که در آن ستم به دیگران و کمک به ظالم وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم این فرصتی که خداوند دوباره به ما عطا کرده بتوانیم قدر بدانیم، عنوان کرد: شب های قدر فرصتی است تا در راه سعادت و فضیلت قدم برداشته و با استغفار و دعا پیروزی در راه خداوند متعال را درخواست کنیم و امیدواریم که سرنوشت ما امسال به احسن الحال از سوی خداوند رقم بخورد.

انتهای پیام