رشت-ایرنا- نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به وجود برخی آسیب‌های اجتماعی در جامعه ، از نماز به عنوان مؤلفه ای اثرگذار در افزایش سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی یاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع روز یکشنبه در جلسه شورای اقامه نماز گیلان بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت این فریضه الهی برای تقویت وحدت و تحکیم انسجام ملی تاکید کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ناشی از شیوع کرونا و تاثیرگذاری آن بر اجتماعات،  برگزاری اقامه نماز، لازمست همانند دیگر عرصه‌ها ، تولید نرم‌افزارهای اشاعه فرهنگ نماز برای نشر در فضای مجازی، بیشتر از قبل، در دستور کار باشد.

وی خاطرنشان کرد: خداوند متعال نماز را مایه آرامش، پالایش جسم و روح انسان قرار داده زیرا این فریضه در میان نعمت‌های الهی جایگاه ارزشمندی دارد.

وی ادامه داد: تعامل و هم افزایی دستگاه‌های فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای و مراکز فرهنگی برای راهبری در جهت پیوند واقعی مدرسه، مسجد و خانه بسیار مؤثر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه نقش‌آفرینی مؤثر سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌های غیردولتی و معتمدان محلی در ترویج فرهنگ نماز بیش از پیش مورد انتظار است، افزود: مسجد، محور انواع فعالیت های فرهنگی، دینی، اجتماعی، سیاسی و حتی ورزشی و کارآفرینی است.

وی با اشاره به نقش مهم و اثرگذار  رسانه‌ها و نیز تربیت خانواده‌ها از سنین پایه در ترویج فرهنگ نماز و نمازخوانی گفت: رسانه‌ها با تولید برنامه‌های متنوع با موضوع نماز برای هدایت کودکان و نوجوانان، می‌توانند گام‌های موثر بردارند.

زارع،  نماز را حلقه اتصال و عامل وحدت و همدلی در اقوام و مذاهب مختلف به‌ویژه در گیلان عنوان و تصریح کرد: باید تلاش شود تا این محور وحدت و انسجام، بیش از گذشته پرشور و گسترده‌ برپا شود.

وی بر لزوم نظارت مستمر شورای اقامه نماز با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی استان بر وضعیت و سطح کیفی نمازخانه‌های بین‌راهی، بوستان های محله ای، بازارچه‌ها، مراکز تجاری و پایانه‌ها تأکید و اضافه کرد: ستاد اقامه نماز استان، پیگیری رفع نواقص این نمازخانه‌ها را همواره در دستور کار داشته باشد.

وی به شرایط حاکم بر جامعه ناشی از شیوع کرونا و تاثیرگذاری آن بر اجتماعات برگزاری اقامه نماز اشاره و اضافه کرد: باید همانند دیگر عرصه‌ها از ظرفیت تولید نرم‌افزارهای اشاعه فرهنگ نماز برای نشر در فضای مجازی استفاده‌ای بهینه شود.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین بر ضرورت اجرای ابلاغیه برپایی نماز جماعت به مدت ۲۰ دقیقه در دستگاه‌ها تأکید و به اثرگذاری هرگونه سهل‌انگاری در این خصوص در ارزیابی ها اشاره و خاطرنشان کرد: دستگاه‌هایی که از بستر فضای مجازی و رسانه‌ای در موضوع نماز بهره‌گیری بیشتری داشته باشند، مورد تشویق قرار می‌گیرند.