رشت – ایرنا – استاندار گیلان گفت: از پژوهش ها و تحقیقات دانشگاهی مبتنی بر سند آمایش سرزمینی گیلان حمایت و پشتیبانی می شود.

 به گزارش روز یکشنبه استانداری گیلان؛  ارسلان زارع در نشستی با نمایندگان تشکل های دانشجویی استان با تبریک ۱۶ آذر روز دانشجو، این روز را سرآغاز و نقطه عطف جنبش دانشجویی خواند و گفت: این جنبش به معنای حضور همه دانشجویان در عرصه فرهنگ و سیاست است و باید آن را گام هایی استوار برای آزادی، عدالت خواهی و استقلال خواهی، استعمارستیزی و نفی استبداد دانست.

استاندار گیلان با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب تصریح کرد: همانگونه که در بیانیه گام دوم انقلاب آمده بر توانمندسازی جوانان و ضرورت نقش‌آفرینی بیشتر آنان در مسیر تدوین برنامه‌های آتی و نقشه راه توسعه استان تاکید دارم.

وی ضرورت مشارکت همه اقشار تاثیرگذار در توسعه پایدار و اهداف توسعه محور استان را یادآور شد و گفت: بار دیگر از دانشگاهیان و دانشجویان می‌خواهم مطابق با افق ترسیم شده در سند آمایش سرزمینی گیلان، راهکارهای علمی و عملی ارائه دهند.

نماینده عالی دولت در استان سند آمایش سرزمینی را نقشه راه توسعه استان خواند که بر مبنای توسعه سبز-آبی تدوین شده و از جامعه دانشجویی خواست پایان‌نامه‌ها و تحقیقات خود را در راستای شناسایی مشکلات و نیازمندی‌های گیلان انجام دهند.

وی بیان داشت: معتقدم برای ساختن آینده، در کنار اهمیت انجام برنامه ریزی، لازم است از ثروت عظیم استان که منابع انسانی ارزشمند است؛ بهره گرفت.

وی در ادامه بر لزوم همت و تلاش دانشجویان بعنوان قشری فرهیخته برای آگاهی افزایی به جامعه درخصوص اهمیت رعایت توصیه های بهداشتی تاکید کرد.

وی با اشاره به گذشت افزون بر ۹ ماه از شیوع کرونا در ایران و جهان تصریح کرد: برای مقابله با این ویروس، حفظ سلامت مردم و مدیریت شرایط عمومی، تصمیماتی اتخاذ شد که یکی از آنها، آموزش غیرحضوری دانش آموزان و دانشجویان بوده است.

زارع با اشاره به جایگاه آموزش حضوری و تاثیرگذاری بالای آن در علم آموزی گفت: آموزش مجازی متاثر از شرایط کرونایی تصمیمی است که مانع از ایجاد توقف در فعالیت های علمی و تحقیقاتی می‌شود و باید در جهت تعالی‌بخشی آن، نسبت به توسعه زیرساخت ها نیز اقدام کرد.

استاندار گیلان خاطرنشان ساخت: مهمترین موضوعی که رهبر معظم‌انقلاب پیوسته بر آن‌ تاکید دارند؛ کسب دانش و فعالیت های تحقیقی و علمی برای رفع نیازهای جامعه است و مبتنی بر این راهبرد؛ دولت نیز آموزش‌های مجازی را بعنوان اقدامی برای مقابله با آسیب‌های تحمیلی کرونا بر فضای علمی و دانشگاهی، برگزید.

وی ادامه داد: این راهبرد اقدامی اصولی برای افزایش توانمندی های داخلی و اتکاء به ظرفیت‌های درونی است که می تواند برای مردم امیدافزا باشد.

دکتر زارع به نشست هفته گذشته خود با جمعی از استادان دانشگاه گیلان اشاره و از دانشجویان خواست : برای ارتقاء سطح فرهنگی جامعه بویژه ترویج سبک جدید زندگی متاثر از شیوع این بیماری کمک و همراهی کنند.

وی ادامه داد: دانشجویان؛ دیده‌بان علم و سیاست‌ و دوره دانشجویی نیز سرآغاز حرکت در مسیر خردورزی و منافع ملی است و انتقادهای این جمعیت که از سر دلسوزی همراه با شجاعت بیان شود؛ نمایانگر راهی‌ است که جامعه را به سمت پیشرفت رهنمون می‌سازد.

زارع با بیان اینکه در ادبیات علوم سیاسی، دانشجوی مطلوب به فردی اطلاق می شود که در دانشگاه به درجه بالایی از بینش و درک سیاسی رسیده و در قبال سرنوشت خود، جامعه و مسایل سیاسی حساسیت لازم را نشان می دهد، افزود: دانشجوی مطلوب در نظام های اسلامی از خصوصیات ارزشمندی همچون معرفت دینی، معنویت، بینش سیاسی، آرمانگرایی، هوشیاری، خلاقیت، نوآوری و قانونمداری برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶ آذر که به نام دانشجو نامگذاری شده به سبب مقاومت دانشجویانی است که در برابر تعدی و تجاوز به منافع ملت به پا خاستند و در این میان شهیدانی نیز تقدیم کردند و امروز هم مردم ایران در برابر ظلم مضاعفی که در لباس جنگ اقتصادی نمایان شده، ایستادگی کرده اند و دانشجویان باید روایتگر این پایمردی باشند.

استاندار گیلان تصریح کرد: اگر دانشگاه را پرچمدار علم و دانش بدانیم، انتقادهایی که از نهاد دانشگاه برمی‌آید روی دیگر سکه ای است که کشورمان را به سعادت، تعالی و پیشرفت هدایت می‌کند؛ از این‌رو معتقدم نقد، پرسشگری و پژوهش دو روی یک سکه برای اعتلای ایران  اسلامی هستند.

وی افزایش قدرت علمی و اقتصادی را از ملزومات اقتدار ملی دانست که دانشجویان و دانش پژوهان، نقش آفرینان اصلی نیل به این مهم هستند.

استاندار افزود: انتظاری که از نهاد دانشگاه وجود دارد؛ اینکه خلاقیت، نوآوری و تولیدات علمی را به نیازهای روز پیوند زده و در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان حرکت کند؛ به بیان بهتر محصول دانشگاه در جامعه دیده شود.

وی ادامه داد: این واقعیتی انکارناپذیر است که آینده ما به علم و دانش، فناوری، مهارت، نشاط و امید گره خورده و با وحدت و انسجام می توانیم استان را اداره کرده و به سوی توسعه و بهبودی وضعیت مردم سوق دهیم.

زارع بیان داشت: اهمیت اعتماد مردم، دانشگاهیان، دانشجویان و جوانان به مسئولان واقعیت دیگری است که نباید از آن‌ چشم‌ پوشید زیرا این مهم مهمترین و بزرگترین سرمایه محسوب می شود.

در این نشست که معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، مشاور استاندار و همچنین رئیس دانشگاه گیلان حضور داشتند؛ مسئولان تشکل های دانشجویی استان دیدگاه های خود را در زمینه به‌کارگیری نخبگان در بخش مدیریتی استان، ضرورت دوری از تجملات از سوی مدیران استانی، به‌کارگیری ظرفیت‌های استان در راستای تحقق جهش تولید، ضرورت احداث بیمارستان جامع در استان، تکمیل بیمارستان لاکان رشت، لزوم توسعه زیرساخت های آموزش مجازی، تجهیز آزمایشگاه دانشگاه پیام نور، توسعه فزون تر صادرات از منطقه آزاد انزلی و کمک به دانشجویان در انجام پژوهش ها بیان کردند.

 اشتغال جوانان استان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی، جذب نیرو در دانشگاه فرهنگیان، رفع مشکلات دانشگاه فنی شرق گیلان، احیای کارخانجات راکد با استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان رشته های فنی و حمایت از پروژه‌های علمی و اجرایی شدن نتایج پژوهش ها از دیگر مواردی طرح شده در این نشست بود.