آستارا – ایرنا – مهرداد گلکار مداح اهل بیت (ع) در شهرستان مرزی بندر آستارا علاوه بر مدیحه‌سرایی و نوحه‌خوانی در آستان اولیای الهی با داشتن مهارت کافی در هنر معرق چوب، آثار هنری زیبا و تاثیرگذاری با مضامین و مفاهیم دینی و عاشورایی می‌آفریند و به مساجد وقف می‌کند.

یا فاطمه زهرا (س)، یا زینب کبری (س)، السلام علیک یا امام حسین (ع)، و ان یکاد، یا ابوالفضل العباس (ع)، یا اباعبدالله الحسین (ع)،  زیارتنامه عاشورا، اهدنا الصراط المستقیم، انا انزلناه فی لیله القدر از جمله آیات، اسما و عناوین مقدس و متبرکی است که مضامین و مفاهیم آثار معرق چوب گلکار را تشکیل می دهند.

این مداح پر آوازه در آستارا رئیس کانون مداحان و شعرای آئینی این شهرستان نیز هست و علاوه بر اینکه هنر مداحی وی زینت بخش مجالس سوگ و سور در ماه های محرم و صفر و اعیاد اسلامی است، تابلوهای معرق چوب او نیز بر سر در برخی مساجد آستارا موید عشق وی به اولیای الهی و ارزش های معنوی است.

گلکار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا آغاز مداحی خود در آستان اولیای الهی بخصوص ذکر مصیبت امام حسین (ع) و یاران باوفایش را مربوط به سال ۶۰ دانست و گفت: علاوه بر آستارا در هیات های مذهبی و عزاداری سایر شهرستان ها و برخی استان های دیگر نیز مداحی کرده ام و به این حرفه افتخار می کنم.

وی ادامه داد: از سال ۷۰ نیز در کنار مداحی و نوحه خوانی، به هنر معرق چوب روی آوردم و تاکنون حدود ۱۵۰ تابلو بزرگ و کوچک ساخته و اغلب برای مساجد و حسینیه ها وقف کرده ام و چند نمونه از آثار معرق چوب من نیز در مساجد غربا و عباسیه آستارا نصب شده است و در جشنواره استانی نیز حائز رتبه شه ام.

وی افزود: در خصوص خطاطی و خوشنویسی تابلوها از خوشنویس نام آشنا جناب استاد صمدزاده بهره می گیرم و کارشناسان امر، قیمت برخی از تابلوهای معرق چوب را تا ۶۰۰ میلیون ریال برآورد کرده اند اما من این کارها را به قصد نفع اقتصادی انجام نمی دهم و در دوره شیوع کرونا و خانه نشینی مداحان چند تابلو جدید معرق چوب کار کردم.

گلکار با اشاره به در دست تهیه بودن تابلو معرق چوب با عنوان یا زینب کبری (س) گفت: تکمیل این اثر چند ماه زمان خواهد برد و قصد دارم آن را به هیات عزاداری وقف کنم و وقف، فقط به اهدای زمین و دارایی محدود نمی شود بلکه با اهدای آثار فرهنگی و هنری در راه ترویج شعائر و ارزش های دینی نیز می توان به این سنت حسنه عمل کرد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آستارا شروع فعالیت رسمی هنرمندان صنایع دستی این اداره به معرق چوب را مربوط به سال ۷۸ و تحت نظر استاد جهانبخش محمدپور دانست و گفت: قبل از آن سال نیز معرق چوب در حوزه فعالیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا رایج بوده است.

مجتبی آبروشن شمار هنرمندان فعال معرق چوب زیر مجموعه اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان را ۲۰ نفر اعلام کرد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.