رشت – ایرنا – مدیرکل کتابخانه های عمومی در گیلان بیان کرد: فضای مطالعه در استان بر اساس اجرای طرح آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی، استاندارد و هدفمند می شود.

پریسا کرمی روزپنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پیش تر نحوه ساخت کتابخانه عمومی بر اساس جمعیت انجام می شد، افزود:  آمایش سرزمینی به معنی توزیع متوازن و هماهنگ جغرافیایی کلیه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره در پهنه سرزمین نسبت به قابلیت‌ها و منابع طبیعی و انسانی است؛ این موضوع در کشور ما موضوع تازه ای نیست ولی در حوزه کتابخانه‌های عمومی برای اولین بار است که از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مطرح شده است.
وی اظهار داشت: اجرای این طرح مهم  به منظور شناسایی مناطق مستعد ایجاد کتابخانه از لحاظ نیاز، اهمیت، پراکندگی و تمرکز جمعیتی و برخی استانداردها انجام می شود و در استانهای  تهران، البرز، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، گلستان، کرمانشاه و خراسان شمالی ارزیابی شده است.
وی ادامه داد: به منظور بررسی اجرای طرح آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی در استان و برنامه ریزی انعقاد قرارداد اجرای طرح با مشارکت دانشگاه گیلان برگزار شده است.
کرمی با ابراز امیدواری نسبت به اجرای این طرح فرهنگی و پژوهشی در استان گیلان، ثمره و نتایج آن را به سود مردم و دوستداران کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: این اقدام و تصمیم مهم نهاد کتابخانه های عمومی قطعا منجر به ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه بصورت متوازن در همه نقاط کشور و استان گیلان خواهد شد.
وی با قدردانی از مسئولان و دست اندرکاران اجرای طرح آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی در نهاد کتابخانه های عمومی کشور خاطرنشان کرد: این طرح با مشارکت دانشگاه گیلان و با استفاده از تجربیات کارشناسان خبره در استان گیلان با نظارت مستمر اداره کل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی بزودی در گیلان آغاز خواهد شد.
گیلان دارای  ۱۰۰ کتابخانه عمومی می باشد که این کتابخانه ها شامل ۸۲ کتابخانه نهادی (۶۱ شهری و ۲۱ روستایی)، ۱۶ کتابخانه مشارکتی(۱۴ شهری و دو روستایی) و یک کتابخانه مستقل است؛ یک میلیون و ۱۰۰ نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی سراسر استان موجود است و بیش از ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی گیلان هستند.