ایسنا/گیلان رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: بالغ بر ۸۰۰۰ دستگاه آماده نشاء مکانیزه برنج در استان هستند.

مسعود الماسی در جمع خبرنگاران گفت: گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون ۹۸ درصد از این اراضی شخم اول زده شده است.

وی با عنوان اینکه ۷۸ درصد خزانه‌گیری در حدود ۲٠۷ هزار هکتار زمین و نشا در سطح حدود ۳۰۰۰ هکتار معادل یک و نیم درصد تا کنون انجام شده است، افزود: بیش از ۱۲۰ بانک نشا در گیلان، نشاء برنج را بصورت متمرکز تولید می‌کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه تولید کانیزه برنج موجب کاهش هزینه‌های تولید این محصول می‌شود، ادامه داد: امیدواریم کشت مکانیزه ۱۷۰ هزار هکتار معادل ۷۰ درصد با بکارگیری بیش از۸ هزار دستگاه نشا انجام شود.

الماسی خاطر نشان کرد: کشاورزان برای تهیه ماشین آلات و موتور پمپ آب می‌توانند از تسهیلات استفاده کرده و بدین منظور به مدیریت جهاد شهرستان‌ها مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: هم اکنون زمان مناسبی است که مراکز تحقیقات خصوصا مرکز تحقیقات برنج تحقیقات خود را جهت به دست آوردن بذری با میزان آبی کمتر و مقاوم به تنش سرعت بخشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه امسال اراضی آماده کشت استان از ابتدای شروع شخم زمستانه تاکنون در مقایسه با سال گذشته سه درصد بیشتر است، گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی سال زراعی جاری و کاهش بارش نزولات جوی در داخل استان و حوضه آبریز سد سپیدرود اهمیت مدیریت آب بیشترشده لذا کشاورزان به تقویم زراعی توجه داشته باشند.

انتهای پیام