رشت – ایرنا – مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان گفت: هم اکنون ۹۴۱ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان بستری هستند.

دکتر حسن رخ شاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : فقط طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۳ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری شدند ضمن اینکه هم اکنون ۱۲۸ بیمار نیز در بخش مراقبت های ویژه به سر می برند.

وی با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از انتشار کرونا باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، خاطر نشان کرد: همه باید طبق پروتکل ها عمل کرده و توصیه ها را جدی بگیرند.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان با اشاره به آغاز مرحله دوم واکسیناسیون کرونا همزمان با کشور در این استان برای گروه سنی بالای ۸۰ سال بیان داشت: بر اساس آخرین آمار حدود ۵۵ هزار نفر از افراد بالای ۸۰ سال و ۳۲۰ هزار نفر از افراد بالای ۶۰ سال در گیلان زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه به طور کلی در مرحله دوم واکسیناسیون کرونا افرادی بالای ۶۵ سال واکسینه می شوند، اظهار داشت: در وهله نخست تزریق واکسیناسیون کرونا به افراد بالای ۸۰ سال آغاز شده است.

وی با بیان اینکه پرونده الکترونیک این افراد در اختیار مراکز جامع سلامت و خانه های بهداشتی قرار دارد، اضافه کرد: کارشناسان بهداشت و مراقبین سلامت این مراکز ابتدا با افراد بالای ۸۰ سال” تماس می گیرند و مکان و زمان واکسیناسیون را به آنها اعلام می کنند.

دکتر رخ شاد اظهار داشت: ممکن است برخی از این افراد پرونده الکترونیک نداشته و اسامی آنها در سامانه سیب ثبت نباشد، که این گروه می توانند در سامانه ای که به زودی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می شود، ثبت نام کنند ضمن آنکه برای این افراد نیز زمان و مکان واکسیناسیون اعلام می شود.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت استان گیلان از سالمندان در گروه های سنی یاد شده خواست تا نگران نباشد واکسیناسیون آنها به نوبت انجام می شود و از مراجعه به مراکز بهداشتی خودداری کنند.

به جزء رضوانشهر که در وضعی نارنجی بیماری کرونا قرار دارد بقیه در وضعیت قرمز قرار دارند.