رشت-ایرنا- دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه عملکرد دولت در مناطق آزاد با همه فشارهای اقتصادی و تحریم قابل دفاع و مناسب بوده است، افزود: از سال ۹۲ تا ۹۸ بیش از ۸۵ هزار میلیارد تومان پروژه در مناطق آزاد کشور افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا مومنی شامگاه یکشنبه در آیین معارفه مدیر عامل جدید منطقه آزاد انزلی؛ سهم دولت را از پروژه های افتتاح شده طی سالهای ۹۲ تا ۹۸  رقمی معادل ۲ درصد عنوان کرد و گفت: ۹۸ درصد سرمایه گذاری ها در مناطق آزاد سهم بخش خصوصی بوده است و این به مفهوم فراهم کردن فرصت مناسب برای سرمایه گذاران می باشد.
وی تصریح کرد: در شرایطی که انتظارات فراوانی از مناطق آزاد وجود دارد ما باید تا لحظه آخر مسئولیت با قدرت به کار خود ادامه دهیم و در راستای بهبود فضا و شرایط فعالیت بخش خصوصی و خدمت رسانی به مردم تلاش کنیم.
وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان “تولید و پشتیبانی و مانع زدایی ها” بیان کرد: در مناطق آزاد چالش‌های و موانع جدی شناسایی شده و راهکارهایی برای مرتفع کردن آنها اتخاذ کردیم و در این راستا دبیرخانه مناطق آزاد به ماموریت اصلی خود برگشته تا به عنوان یک تسهیل‌کننده و مشاور عمل نماید.
مومنی خاطر نشان ساخت : از جمله مشکلات ما در پشتیبانی ها تامین منابع است زیرا مناطق آزاد به هیچ عنوان درآمد پایداری ندارند و یکی از نقاط آسیب پذیر ما همین بخش است که بدین منظور در بازارهای سرمایه اقدامات اساسی انجام شده و ظرف سه ماه آینده در بحث تامین منابع مالی برای این مناطق  انجام می شود.
وی در ادامه از تزریق سه هزار میلیارد تومان منابع به منطقه آزاد کیش و  ۲۰۰ میلیارد تومان به منطقه آزاد قشم از طریق بازار سرمایه خبر داد و افزود : به جهت ظرفیت خوبی که در بندر انزلی وجود دارد این سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی نیز انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه در بخش مانع زدایی ها هم  بیش از ۱۸۰ مورد از مشکلات در دستگاه های مختلف و قوای مقننه و قضاییه وجود دارد، عنوان کرد : مناطق آزاد فرا بخشی هستند و مشکلات آنها فقط توسط یک بخش قابل حل نیست و باید سه قوه کمک کنند این مشکلات برطرف شود.
مومنی اضافه کرد: سهم منطقه آزاد انزلی باید در تجارت خزر بالا رود و بر مدار سهم‌خواهی عمل کند،  تکیه بر اقتصاد دریا محور، راه نجات مناطق آزادی چون انزلی است.
وی با تاکید بر اینکه اصلاح ساختار مالی و نیروی انسانی ضرورتی جدی برای تحول در مناطق آزاد است،  افزود: ما مجری نیستیم و ناظر بر عملکردها هستیم و در واقع بخش خصوصی باید کار را انجام دهد و مناطق آزاد باید به ماموریت اصلی خود برگردند و برنامه ها را درست تدوین، مصوب و اجرا کنند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد  ادامه داد : باید دنبال منابع پایدار بوده و منابع جدید را شناسایی کنیم. شفاف‌سازی را در راس امور قرار دهیم چرا که ما حیاط خلوت هیچکس نیستیم.
وی تاکید کرد : اگر بدانید به چه کسی و با چه شرایطی پول داده اید و پول در مجاری خود هزینه شده باشد نباید بترسید. قرارداد را در سایت قرار دهید و شفاف‌سازی را در راس امور قرار داده و به سمت سیستمی شدن حرکت کنید.
وی حفظ کرامت ارباب رجوع و حفظ حرمت سرمایه گذار را در تسریع امور آنها دانست وگفت: با همکاری همه، تدبیر، خرد جمعی آینده خوبی برای مناطق آزاد پیش بینی می کنیم.