رشت – ایرنا – رئیس شبکه دامپزشکی رضوانشهر گفت: در سال گذشته تعداد ۳۰۴ هزار و ۳۸۷ نوبت سر دام در این شهرستان واکسیناسیون شدند.

 غلامرضا صحرا کار روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: فعالیت شبکه دامپزشکی رضوانشهر در سه بخش مبارزه با بیماری، بهداشت مواد غذایی و فراورده های خام دامی و نیز بخش دام طیور متمرکز است که در بخش مبارزه و پیشگیری از بیماری های مشترک مانند تب برفکی، شاربن، پاستورلوز، شاربن علامتی، بروسلوز و هاری به میزان ۳۰۴ هزار و ۳۸۷ نوبت سر دام واکسینه شدند.

 وی بیان کرد: در زمینه مقابله با بیماری های انگلی نیز ۱۱ هزار و ۴۶۸ رأس دام بصورت حمام سمپاشی شدند.

 صحرا کار با اشاره به اقدامات صورت گرفته شبکه دامپزشکی رضوانشهر در زمینه بهداشت مواد غذایی و فراورده های خام دامی گفت: تعداد بازدیدهای صورت گرفته در این بخش چون اماکن عرضه شامل مرغ فروشی ها، قصابی ها، کبابی ها و غیره ۲ هزار و ۴۸۶ مورد می باشد.

 وی بیان کرد: از مجموع این بازدیدها ۶۰ مورد تخلف شناسایی شد و برای ۲۰ مورد پرونده تخلف تنظیم و به مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

 وی افزود: همچنین ۲ هزار و ۶۵۸ کیلو گرن فراورده های فاسد دامی ضبط و معدوم شد و یک واحد مرغ فروشی به دلیل تخلفات متعدد پلمب گردید.

 صحراکار در زمینه نظارت بر امر توزیع شیر نیز  گفت: طی این مدت ۵۷۷ تن شیر جمع آوری شده از دامداری ها، تحت نظارت شبکه دامپزشکی رضوانشهر به کارخانه های لبنیاتی ارسال شده است.

 رئیس شبکه دامپزشکی رضوانشهر در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه طیور، کرم ابریشم و زنبور عسل نیز گفت: طی این مدت ۲۸۰ هزار قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل واکسینه شدند.

 وی عنوان کرد : تعداد کل تولید جوجه یک روزه طی سال گذشته در سطح شهرستان هفت میلیون و ۵۵۹ هزار و ۶۶۵ قطعه و تعداد کل جوجه ریزی در مرغداری های این مناطق یک میلیون و ۶۷۳ هزار  و ۸۶۰ قطعه بود.

 رئیس شبکه دامپزشکی رضوانشهر در ادامه با اشاره به فصل کوچ دامداران گفت: دامداران قبل از کوچ و حرکت گله ها، نسبت به واکسیناسیون دام های خود اقدام کنند.

  سالانه در شهرستان رضوانشهر یک هزار و ۶۰۰ تن گوشت سفید، یک هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، سه هزار تن شیر و ۳۲۷ تن عسل تولید می شود.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است و ۸۰۰ دامدار با ۷۳ هزار رأس دام سبک و ۹ هزار رأس دام سنگین عضو تعاونی دامداران این شهرستان هستند و دامداران غیر عضو نیز ۲۰۰ نفر می باشند.