رشت – ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از آبگذاری در کانال راست سنگر از امروز پنجم اردیبهشت خبر داد.

وحید خرمی روز  یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز  آبگذاری در کانال راست سنگر (مناطق شرقی گیلان )  گفت: از نهم اردیبهشت ماه نیز از کانال چپ سنگر (مناطق مرکز گیلان )آبگذاری آغاز می شود و به مدت ۲۰ روز ادامه می یابد.

خرمی با تاکید بر  اجرای نوبت بندی آب کشاورزی خاطر نشان کرد: کشاورزان هر چه سریعتر نسبت به خزانه گیری و نشاء برنج بر اساس تقویم زراعی اقدام نمایند .

وی در ادامه با اشاره به رها سازی آب سد سفید رود و افزایش جریان آب رودخانه سفید رود و کانال های آبیاری ؛ جهت جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی، تاکید کرد: تمامی شرکت‌های فعال در بستر رودخانه سفیدرود نسبت به خارج نمودن ادوات و تجهیزات خود اقدام  و از تمامی  شهروندان و مسافران استان گیلان تقاضا دارد جهت پیشگیری از حوادث ناشی از ورود اشخاص به بستر و حریم رودخانه سفیدرود ، تاسیسات و کانال‌های آبیاری جدا خودداری نمایند.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.