رشت – ایرنا – استاندار گیلان با تصریح اینکه رعایت توصیه‌های بهداشتی در استان تا میزان مطلوب فاصله دارد؛ بر لزوم تشدید نظارت بر اجرای الزامات طرح محدودیت‌های هوشمند در سطح استان تأکید کرد.

 به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با بیان اینکه براساس آخرین ارزیابی‌های صورت گرفته روند رعایت توصیه‌های بهداشتی از سوی مردم صعودی است گفت : اما به میزان مطلوب نرسیده و متوسط رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استان حدود ۵۵ درصد است که از میانگین کشوری که ۶۱ درصد است نیز پایین تر است.

 وی با تاکید بر اینکه باید میزان اطلاع رسانی ها در این خصوص افزایش یابد عنوان کرد : همانطور که بارها و بارها اعلام شده طبق اظهار نظر کارشناسی پزشکان، رعایت الزامات بهداشتی و فاصله اجتماعی جدی ترین راه مقابله با بیماری کووید ۱۹ است.

 وی ضمن قدردانی از همکاری مردم در این زمینه از آنان خواست : نسبت به رعایت پروتکل‌ها توجه بیشتری داشته باشند تا از این دوره بیماری نیز عبور کنیم.

رئیس ستاد استانی مدیریت کرونا گیلان با بیان اینکه میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سوپرمارکت‌ها، خواروبارفروشی ها و نانوایی ها حدود ۵۰ درصد و نگران کننده است، افزود: باید نظارت‌های دانشگاه علوم پزشکی، هلال‌احمر، اتاق اصناف، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌های ذیربط در اجرای توصیه ها توسط کسب‌وکارها به‌ویژه رعایت جدی دستورالعمل ها در این مراکز با جدیت افزایش یابد و ضمن پیگیری و تشدید با متخلفان برخورد جدی شود.

وی همچنین بر لزوم نظارت بیشتر تیم های بازرسی بر اجرای الزامات طرح محدودیت های هوشمند در مراکز دولتی و غیردولتی با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی تأکید و تصریح کرد: به‌طور قطع با رعایت دقیق الزامات بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و نظارت دقیق بر اجرای محدودیت ها، وضعیت بیماری تحت کنترل قرار می‌گیرد و با تغییر رنگ بندی ها، گشایش ها نیز محقق می شود.

استاندار گیلان همچنین بر ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک توسط مراجعه کنندگان به ادارات و بانک ها تأکید کرد.

وی با اشاره به کاهش سیر صعودی مبتلایان نسبت به اوایل هفته گذشته و ضرورت تلاش برای استمرار این روند تاکید کرد که دانشگاه علوم پزشکی روند رهگیری بیماران کرونایی را استمرار ببخشد تا از این طریق بیمار در مراحل اولیه ابتلا مورد تشخیص، تحت کنترل، ایزوله و قرنطینه قرار گیرد.

دکتر زارع با اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مراسم ماه رمضان گفت: مقرر شد مراسم شب‌های قدر و احیاء در ماه رمضان و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل‌ها برگزار شود و در شهرهای قرمز و نارنجی این مراسم و نمازها باید در فضای باز برگزار شود ضمن آنکه مدت مجاز برگزاری این مراسم حداکثر دو ساعت و برای نمازها نیم ساعت است.

وی ادامه داد: ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ شب نیز فقط در شب‌های قدر برداشته می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان به آغاز فعالیت های کشاورزان در فصل زراعی جاری متناسب با رعایت دستورالعمل های ابلاغی دانشگاه علوم پزشکی اشاره و اضافه کرد: فعالیت مراکز عرضه لوازم یدکی ماشین آلات کشاورزی و تعمیرات، سموم دفع آفات و اقلام مرتبط با این حوزه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بلامانع است.

استاندار گیلان همچنین با تسلیت سالروز وفات حضرت خدیجه و عروج مجاهد گیلانی سردار محمدعلی حق بین و درگذشت رئیس آموزش و پرورش ناحیه دو رشت، دوم اردیبهشت ماه سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تبریک گفت و از تلاش های این مجموعه در اجرای تصمیمات ستاد مدیریت بیماری کرونای استان طی ۱۴ ماه گذشته همگام با کادر درمان و اعضای ستاد، قدردانی کرد.

در این جلسه هریک از روسای کارگروه‌های ذیل ستاد استانی مدیریت کرونا گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با این بیماری ارائه کردند.