رشت- ایرنا – فرماندار رضوانشهر گفت: روزانه بیش از ۳۵ تن زباله و پسماند در این شهرستان جمع آوری می شود که از این میزان ۱۰ تن سهم روستا های بخش مرکزی و پره سر است.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود قاسمی روز پنجشنبه در جلسه کارگروه مدیریت پسماند این شهرستان با اشاره به دوم اردبهشت که مصادف با ۲۲ اوریل روز جهانی زمین پاک است، بر حفظ محیط زیست تأکید کرد.

 وی با تاکید بر شعار سال روز جهانی زمین پاک مبنی  بر” احیاء زمین همراه با افزایش بهره وری برای توسعه پایدار” گفت: یکی از الزامات توسعه پایدار این است که محیط زیست و منابع طبیعی میراث جمعی بشریت به گونه ای محافظت شود که علاوه بر پاسخگویی به نیازهای نسل حاضر ظرفیت پاسخ دهی به نیازهای نسل های آینده را نیز داشته باشد.

 فرماندار رضوانشهر بیان کرد: محیط زیستی که امروزه در آن زندگی می کنیم متعلق به همه نسل هاست و ما باید از این امانت به خوبی نگهداری کنیم و آن را بدون آسیب رسانی به نسل های آینده تحویل دهیم.

 قاسمی گفت: حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی است و هر اقدامی در این خصوص صورت پذیرد در واقعه  یک سرمایه گذاری است که شهروندان نیز در این زمینه باید همکاری لازم را با متولیان امر داشته باشند.

 وی با تاکید بر تقویت آگاهی بخشی و آموزش در حوزه زیست محیطی افزود: بهره گیری از مشارکت مردم و تشکل های مردم نهاد و اطلاع رسانی و آموزش مبانی محیط زیست به گروه های هدف و فرهنگ سازی برای اقشار مختلف جامعه یکی از مفید ترین روش ها برای حفظ و صیانت از محیط زیست می باشد.

رییس کارگروه مدیریت پسماند رضوانشهر با اشاره به محصور نمودن مرکز دفن زباله گفت: اقدامات اصلاحی نسبت به مدیریت و ساماندهی مرکز دفن زباله شهرستان باید با شیوه های جدید از طریق کلیه ذی نفعان انجام پذیرد.

 فرماندار رضوانشهر با تاکید بر جمع آوری و همکاری دهیاران با عوامل اجرایی مرکز دفن گفت: در صورت عدم همکاری ذی نفعان با مجریان مرکز دفن اقدامات قانونی بدون هیچ گونه اغماضی صورت گیرد.

 قاسمی بیان داشت: شهرداران رضوانشهر و پره سر نسبت به تشویق خانوارها به منظور تفکیک زباله از مبداء نیز اقدام نمایند.

 وی با اشاره به تولید پسماند های عفونی در مراکز درمانی به ویژه در مطب پزشکان تاکید کرد: کلیه تولیدکنندگان پسماندهای عفونی شامل مراکز درمانی و مطب های پزشکی در شهرستان موظفند نسبت به بی خطر سازی پسماندها اقدام نمایند که در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی طبق قانون با آنان برخورد قاطع می شود.

 قاسمی در ادامه گفت: روزانه در شهرستان رضوانشهر بیش از ۳۵ تن زباله جمع آوری می گردد که حدود ۲۵ تن مربوط به حوزه شهری و حدود ۱۰ تن مربوط به حوزه روستایی می باشد.

 فرماندار رضوانشهر در پایان از زحمات و تلاش های نیروهای اجرایی مرکز دفن زباله با اهدای لوح سپاس تجلیل بعمل آوردند.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.