رشت – ایرنا – مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار محمدعلی حق بین روز چهارشنبه با حضور باشکوه گیلانیان و مسئولان کشوری و استانی در رشت برگزار شد.

سردار سرافراز محمد علی حق بین، همرزم شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و از فرماندهان مطرح مقاومت در سوریه و عراق ، عصر سه شنبه به دلیل بیماری کرونا در یکی از بیمارستان های رشت به ملکوت اعلی پر کشید.

مراسم تشییع پیکر پاک این سردار بزرگ اسلام  روز چهارشنبه در لشگر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان در رشت با حضور سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه ، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان ، ارسلان زارع استاندار گیلان و سایر مسئولان نظامی و انتظامی این استان برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جعمه رشت در مراسم وداع با پیکر سردار حق بین گفت : معراج  این سردار بزرگ اسلام شهادت گونه بود و این عزیز از دست رفته از روزی که خودش و دنیای پیرامونش را شناخت، به اسلام و میهن خود خدمت کرد.

آیت الله رسول فلاحتی افزود: اگر شرایط کنونی و شیوع بیماری کرونا نبود، هم اینک مردم فهیم گیلان از سراسر استان در این مراسم حضور می یافتند و به دنیا می فهماندند که همه ما بیداریم و با توجه به شرایط موجود نیز، باز این مراسم با شکوه برگزار شد.

وی ادامه داد: سردار حق بین در اوایل جنگ تحمیلی به عضویت سپاه درآمد و بخش عظیمی از عمرش را در دفاع از میهن اسلامی و در جنگ هشت ساله نابرابر سپری کرد و حضور جانانه در هشت سال دفاع مقدس داشت.

نماینده ولی فقیه در گیلان اضافه کرد: پس از اتمام جنگ تحمیلی ، دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران از هر سو مرزهای جغرافیایی ما را تهدید می کردند که استان کردستان، مقصدی برای استکبار جهانی شده بود اما سردار عزیز ما به همراه سایر همرزمان طبق برنامه به جبهه کردستان اعزام شدند و این سردار بخش دیگری از عمرش را در دفاع از میهن اسلامی در کردستان سپری کرد.

آیت الله فلاحتی بیان کرد: پس از آن استکبار جهانی با تشکیل داعش، کشورهای منطقه را تهدید کرد و به همین دلیل سردار حق بین در عرصه دیگری در فراسوی جغرافیای ایران در سوریه ایام عمرش را سپری و برابر دشمنان اسلام  ایستاد و به خاطر رشادت هایش نشان افتخار از مقام معظم رهبری دریافت کرد.

امام جمعه رشت خاطرنشان کرد: این سردار توانست با رشادت های خود و با معرفتی که اندوخته بود، در مسیر اسلام و قرآن ایثار و مجاهدت  نشان داد و به همین دلیل در تاریخ ایران و گیلان همانند میرزاکوچک ماندگار شد و از این پس نیز راه مجاهدگونه این سردار عزیز توسط دیگر مجاهدان ادامه می یابد و وی الگویی برای نسل جوان ما شد.

همچنین در پایان مراسم وداع با پیکر سردار محمدعلی حق بین ، نماز بر پیکر این سردار توسط آیت الله رسول فلاحتی قرائت شد و سپس پیکر سردار بزرگ اسلام به خاک سپرده شد.

سردار سرافراز محمدعلی حق بین متولد ۱۳۴۳ از فرماندهان به نام گیلان، فاتح نبل و الزهرا پس از تحمل دوره‌ای بیماری در بیمارستان پارس به همرزمان شهیدش پیوست.

سردار حق بین در دوران خدمت خود در پست های متفاوتی خدمت کرد از جمله مسئولیت های وی فرماندهی لشکر عملیاتی ۱۶ قدس گیلان، مشاور فرمانده نیروی زمینی سپاه  و فرماندهی قرارگاه مرکزی امام حسین (ع) نیروی زمینی سپاه بود و همچنین  یکی از فرماندهان تاثیرگذار در آزادسازی منطقه نبل و الزهرا سوریه و از یادگاران دوران هشت سال دفاع مقدس بود.

وی از همرزمان سردار رشید اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و از فرماندهان مطرح مقاومت در سوریه و عراق بود که کتاب خاطرات این سردار گیلانی با عنوان «گیل مانا» نیز سال گذشته منتشر شد.